Śląskie pasmo lokalne Radia Złote Przeboje
W lipcu 2012 roku w Radiu Złote Przeboje pojawił się nowy prezenter – Bartłomiej Lis. Właściwie nie taki nowy, bo wcześniej pracował w tej sieci. Gdy jeszcze w 1998 roku istniało Radio Karolina (śląski oddział ZP), on był w pierwszej ekipie. W lipcu początkowo prowadził pasmo od czwartej do szóstej rano oraz kilka razy po południu. Prezenter, który zwykle to pasmo prowadzi – Wojtek Babiarczyk – miał chyba urlop.
Pod koniec lipca na antenie Radia Złote Przeboje pojawiać się zaczęły nowe jingle. Lokalne śląskie jingle, które nie występują w innych miastach lub województwach. W owych jinglach znane osoby pochodzące z woj. śląskiego, takie jak Piotr Kupicha, Joanna Bartel, Artur Rojek, Anna Dereszowska, Mariusz Kałamaga, Krzysztof Respondek, mówią słowa „na naszym Śląsku i w Zagłębiu słuchacie Radia Złote Przeboje Karolina na 91,2 FM i 96,6 FM”. Zaskakujące jest tu użycie słowa „Karolina”, gdyż od pięciu lat starali się je ukryć (trzy lata nie podawali go w ogóle, po upomnieniu podawane było szeptem).
Jingle, o których mowa nadawane są najczęściej o wpół do, co godzinę, tylko nie rano.
Coś jeszcze bardziej zaskakującego stało się kilkanaście dni później. Do sierpnia pan Bartek Lis zastępował pana Wojtka w ogólnopolskim paśmie od czwartej do szóstej rano. 6 sierpnia 2012 roku o 4:00 nastąpiło rozdzielenie programu na Śląsku i w Zagłębiu od programu w reszcie Polski. W ogólnopolskim programie odezwał się Wojtek Babiarczyk, który wrócił już z wakacji. Natomiast na Śląsku odezwał się właśnie pan Bartek Lis. Do godziny szóstej rano program był rozdzielony. O 6:00 nastąpiła synchronizacja i dalej śląscy słuchacze słyszeli to samo, co reszta kraju.
Takie rozszczepienie programu dla mieszkańców Śląska i Zagłębia ma miejsce codziennie od czwartej do szóstej rano od poniedziałku do piątku. Lista i kolejność nadawanych piosenek jest taka sama.
Przez pierwsze tygodnie śląska wersja programu wczesnoporannego była uboższa od ogólnopolskiej. W całej Polsce słuchacze mogli brać udział w różnych konkursach, tylko nie ci ze Śląska. Zmieniło się to w drugiej połowie sierpnia, kiedy u pana Lisa również pojawiały się konkursy – dokładnie te same. Tylko że w śląskim programie lokalny prezenter podawał (i do dziś podaje) inny numer telefonu. Słuchacze ze Śląska i Zagłębia są oddzieleni od pozostałego kraju, przez co mają większe szanse, żeby się dodzwonić i wygrać nagrody z trzech konkursach. :)
Od października gdy w programie ogólnopolskim nadawana jest ogólnopolska pogoda, w śląskim programie pan Bartek czyta pogodę tylko dla Śląska i Zagłębia. Tak było też w sierpniu. Od końca sierpnia w paśmie pana Lisa nadawany jest „Kawał Śląska”, czyli dowcip po śląsku, który nie ma swojego odpowiednika w ogólnopolskiej odsłonie pasma u pana Wojtka Babiarczyka.
Od grudnia w czasie śląskiego pasma lokalnego odzywa się też Bogdan Widawka, śląski reporter Agory, który zapowiada i przedstawia wiadomości i prognozę pogody dla Śląska. W wejściach prezenter lokalny porusza co jakiś czas tematykę związaną z województwem.
Poniżej zamieszczam materiał wideo, który prezentuje, jak wyglądało pierwsze takie rozszczepienie 6 sierpnia 2012 roku. Zapraszam też na moje konto na wrzucie, gdzie znajdziecie więcej nagrań z Radia Złote Przeboje …Karolina.
Mam nadzieję, że pomysł z rozszczepieniem lokalnym na Śląsku nie upadnie i będzie takich pasm lokalnych więcej albo będą o bardziej ludzkiej porze, a nie o czwartej nad ranem.
Komentarze (10)
Karolina
Nie od dziś wiadomo, że Zagłębie Śląskiem nie jest (w sensie kulturowym, nie administracyjnym Polski) :-D
Tomasz Gąsior
Ależ ja o tym wiem, dlatego starałem się używać wyrażenia „Śląsk i Zagłębie”. Do którego fragmentu powyższego wpisu ma pani zastrzeżenia?
Karolina
Raczej do żadnego. Niewiele mam do powiedzenia na temat polityki danego radia, bo się tym nie zajmuję. Pozdrawiam :)
Pietrucha
A ja pamiętam Bartka Lisa z Radia TOP. Super radyjko było. Bardzo dużo konkursów, audycje z telefonami słuchaczy. Czuło się, że jest się częścią tego mechanizmu. Dużo audycji tematycznych i ciekawej muzyki. To właśnie w Radiu TOP pracowali też Kamil Durczok, Bartosz Dąbrowski, Kuba Mazur, Mariusz Orłów i inni. ;)
Tomasz Gąsior
Eh, żałuję, że nigdy nie posłuchałem takiego radia… :)
Adrom
Szkoda, że od grudnia Złote Przeboje Karolina już tylko na 91,2 FM
Tomasz Gąsior
Na 96,6 FM też. Mają już przedłużenie pozwolenia na nadawanie, tylko, nie wiedzieć czemu, nie nadają. ;) Ale powinni za niedługo zacząć.
Adrom
W Radiopolska.pl napisali: 30 listopada 2013 zakończyła się emisja Radia Złote Przeboje Karolina na 96,6 FM z Zabrza. Tego dnia wygasło wydane przez UKE tymczasowe pozwolenie radiowe zezwalające na nadawanie z tej lokalizacji. Masz rację, Tomku.
Adrom
Czekasz, aż na 96,6 FM ponownie usłyszych sygnał ZP.
Tomasz Gąsior
Na tym samym forum przeczytałem, że wkrótce ZP dostaną nowe pozwolenie na nadawanie na 96,6, więc się tym zasugerowałem. Choć z drugiej strony, nie zawsze forum musi być idealnym źródłem informacji.
Poza tym, Adrom, dopóki nie przestaniesz w „Adresie twojej strony” wypisywać adresów nieistniejących stron, nie będę przepuszczać twoich komentarzy. Nie masz strony www – zostaw puste.
Dodaj komentarz