O mnie
Mam na imię Tomasz, mam 27 lat. Moje zainteresowania są dość wąskie, dotyczą głównie informatyki. Zajmuję się programowaniem stron internetowych, od wielu lat hobbistycznie, a od pewnego czasu również zawodowo. Na co dzień korzystam z Linuksa, co pozwala zaliczać mnie do grona nerdów.
Internet i oprogramowanie
Dostęp do Internetu posiadam od 2009 roku. Moja przygoda z tworzeniem witryn rozpoczęła się niemal natychmiast — za pośrednictwem usługi Witryny Google powstała wtedy moja pierwsza strona internetowa. Na przestrzeni dwóch lat tworzyłem i usuwałem kolejne serwisy, poznawałem tajniki tworzenia witryn, języki webowe HTML, CSS, JavaScript i PHP oraz systemy CMS takie jak WordPress. W marcu 2011 roku uruchomiłem swoją stronę domową, która istnieje do dziś.
W 2010 roku na dobre wciągnąłem się do programowania, poznając przeznaczony dla dzieci język Microsoft SmallBasic. Z jego pomocą stworzyłem kilka mało użytecznych aplikacji — na przykład „Procenty”. W kwietniu 2011 rozpocząłem prace nad moim autorskim systemem zarządzania treścią o nazwie WizyTówka, którego rozwój obecnie jest wstrzymany. W lipcu 2012 roku wystartował, związany z moją drugą pasją, serwis RadioLista. Jest to, oparta na autorskim oprogramowaniu, jedyna w Polsce witryna dedykowana do publikacji dowolnych wykazów radiowych i bandscanów.
W październiku 2014 roku przestałem korzystać z systemu Windows jako podstawowego narzędzia pracy, jego miejsce zajęły systemy oparte na jądrze Linux — w przeszłości Arch Linux, obecnie Fedora. Nieznacznie angażuję się również w społeczność open source, między innymi w projekt środowiska GNOME. Dawniej zajmowałem się również projetkem gtk3-mushrooms.
Telewizja i radio
Gdy byłem dzieckiem, ciekawiła mnie bardzo telewizja, głównie od kuchni. Interesowała mnie szata graficzna, dżingle, sposób emisji programu, kolorowe paski na zakończenie dnia; innymi słowy niezauważalne dla przeciętnego widza szczegóły techniczne. Zainteresowanie sytuacją na rynku medialnym oraz techniczną stroną emisji telewizji, wraz z pewną wiedzą historyczną na jej temat, wciąż we mnie pozostaje, mimo że zawartości merytorycznej tego medium nie oglądam już od wielu lat.
Od 2007 roku regularnie słucham radia, a w połowie 2011 roku odbiornik radiowy całkowicie wyparł ten telewizyjny. Do lutego 2013 roku byłem fanem Radia Złote Przeboje, w szczególności jego śląskiego oddziału, „Karolinki” — gromadziłem mnóstwo nagrań z tej stacji, a przez krótki czas prowadziłem nawet jej nieoficjalną witrynę. W czerwcu 2011 roku poznałem Program Trzeci Polskiego Radia, którego regularnym słuchaczem byłem do około 2017 roku. Obecnie nie słucham już linearnego radia. Na co dzień moim towarzyszem i tłem są internetowe stacje z muzyką chillout, serwisy streamingowe, a czasem także RMF 24.