Najdłużej używane sygnały dźwiękowe w telewizyjnych serwisach informacyjnych
Serwisy informacyjne w telewizji walczą o uwagę odbiorcy nie tylko zawartością merytoryczną, ale także formą audiowizualną, która ma za zadanie zaciekawić widza i dodać programowi powagi. Charakterystyczne sygnały dźwiękowe, którymi się rozpoczynają, symbolizować mają początek czegoś istotnego i nierozerwalnie kojarzyć się z daną audycją. W dzisiejszym artykule przedstawię sześć przykładów stacji telewizyjnych, które od wielu lat stosują niezmieniony sygnał dźwiękowy na rozpoczęcie programów informacyjnych.
W każdym z przykładów zobaczymy czołówki serwisów informacyjnych — sprzed wielu lat, jak również używane współcześnie. Do każdego przykładu dołączone będą linki do pełnych kompilacji wszystkich czołówek danego programu. Zachęcam do zapoznania się z zalinkowanymi materiałami i do dokładnego prześledzenia ewolucji każdej oprawy audiowizualnej.
„Panorama” w Programie Drugim TVP (od 2005)
Zaczynamy od naszej rodzimej Telewizji Polskiej. Nadawana w TVP2 „Panorama” rozpoczyna się od genialnego sygnału muzycznego, który skomponował Michał Lorenc. Sygnał ten jest używany od 2005 roku, z krótką przerwą w okolicach 2009 roku.
Obecnie wykorzystywana wersja sygnału jest według mnie dużo gorsza, jakby popsuta…
Zobacz kompilację czołówek „Panoramy”
„Televízne noviny” na Słowacji (od 1996)
Główny program informacyjny czołowej stacji na Słowacji — telewizji Markiza — rozpoczyna się tym samym sygnałem dźwiękowym od 1996 roku.
Współczesna aranżacja muzyczna jest używana w prawie niezmienionej formie od 2001 roku.
Zobacz kompilację czołówek „Televízne noviny”
„Televizní noviny” w Czechach (od 1994)
Oprawa muzyczna programu informacyjnego telewizji Nova, jednego z największych graczy na rynku telewizyjnym w Czechach, jest używana od 1994 roku. Stworzył ją Jan Hammer, czeski kompozytor muzyczny, który w latach 90. przygotował pierwszą identyfikację dźwiękową TV Nova oraz sygnały wielu audycji obecnych na jej antenie w ubiegłym stuleciu.
Powyższe nagranie przedstawia wersję czołówki z 2001 roku. Jako ciekawostkę można dodać, że muzyka obecna w tle zegara przed rozpoczęciem programu również jest dziełem Jana Hammera, jest to utwór pt. „Windows”.
Zobacz kompilację czołówek „Televizní noviny”
„Zeit im Bild” w Austrii (od 1986)
Program informacyjny austriackiej telewizji publicznej ORF rozpoczyna się poniższym sygnałem dźwiękowym od 1986 roku, z czteroletnią przerwą na przełomie lat 80. i 90.
Przedstawiona wyżej czołówka pochodzi z lat 90. Współczesna oprawa muzyczna programu „Zeit im Bild” jest w moim odczuciu mało wyrazista w porównaniu z kompozycją z ubiegłego stulecia.
Zobacz kompilację czołówek programu „Zeit im Bild”
„Wriemia” w Rosji (od 1980)
Główny program informacyjny niegdyś radzieckiej, a obecnie rosyjskiej telewizji państwowej rozpoczyna się oprawą muzyczną stosowaną od 1980 roku, z przerwami przed upadkiem ZSRR, nieprzerwanie we współczesnej Rosji.
Motyw muzyczny pochodzi z filmu „Wriemia, wpieriod!”. W rosyjskim Pierwszym Kanale jest obecny we fragmencie, ale na YouTube można odnaleźć tę kompozycję w całości.
Zobacz kompilację czołówek programu „Wriemia”
„Tagesschau” w Niemczech (od 1956)
Minimalistyczny, ale charakterystyczny sygnał dźwiękowy programu informacyjnego niemieckiej telewizji publicznej ARD obecny jest na antenie od 1956 roku — ponad sześć dekad!
Aranżacja muzyczna sygnału zmieniała się wiele razy na przestrzeni lat — szczególnie odważna, jak na serwis informacyjny, była w połowie lat 90. :) Obecny sygnał programu „Tagesschau” nadal cechuje minimalizm i elegancja.
Dodaj komentarz