Hedgewars — otwarta alternatywa dla serii Worms
Hedgewars to otwarta i darmowa gra komputerowa oparta na koncepcji serii gier Worms. W przeciwieństwie do większości moich rówieśników, rzadko zdarzało mi się grać w gry komputerowe. Mam jednak duży sentyment do gier Worms, dlatego ucieszyła mnie wiadomość o obecności otwartego klona mojej ulubionej gry. Obecnie Hedgewars jest jednym z moich najczęstszych sposobów na relaks i rozrywkę!
Hedgewars to dwuwymiarowa gra, będąca bezpłatnym klonem serii Worms. Rozgrywka polega na walce kilka drużyn złożonych z jeży i zwalczaniu zawodników drużyn przeciwnych. Gra jest otwartoźródłowa i dostępna na wszystkie popularne platformy — Windows, Mac i Linux.
Bronie
Gracz ma do dyspozycji szeroki arsenał — prócz standardowych broni takich jak bazooka, rakieta, strzelba, granat czy mina, gra oferuje również kilka bardziej niekonwencjonalnych: bomba arbuzowa, piekielny granat ręczny, ciastko, ptaszek, pistolet na kulki, radiowy samolocik, zrzut pianina, sinusoida giviera (sine gun) czy …kaczka (tę ostatnią z gry usunięto, bo mało kto potrafił się nią posługiwać). Oczywiście dostępne są też klasyczne narzędzia takie jak teleportacja, lina czy belka. Ciekawostką jest, że Hedgewars, w przeciwieństwie do Worms, nie oferuje broni o nazwie „kapitulacja”.
Bronie różnią się siłą rażenia, a także poziomem trudności ich użycia. Ciekawą bronią jest ciastko. Jest to ożywione, chodzące ciastko, które gracz może nakierować tak, aby „poszło” we właściwym kierunku, a następnie w odpowiednim momencie i miejscu — zdetonować.
Dość trudną w użyciu bronią jest ptaszek. Jak nazwa sugeruje, użycie tej broni powoduje przywołanie ptaszka, który uniesie nas ponad teren, umożliwiając przeniesienie jeża w inne miejsce mapy. Odpowiednio zręczny gracz w trakcie lotu ptaszkiem może zesrać się na zawodnika przeciwnej drużyny, raniąc go. (No dobra, żartowałem — zrzucić zgniłe jajko.) Nie należy frunąć zbyt długo — jeśli przekroczymy limit wytrzymałości ptaszka, w pewnym momencie zwierzak może nas zostawić sam na sam z silą grawitacji. ;-)
Jak więc widać, pod względem sterowania, broni i mechaniki gra jest dość wierną kopią klasycznych gier serii Worms z tą różnicą, że zamiast robaków zawodnikami są jeże.
Gra sieciowa i w pojedynkę
Hedgewars umożliwia grę w pojedynkę z komputerem, grę w kilka osób przy jednym komputerze, a także grę sieciową. Do dyspozycji jest oficjalny serwer utrzymywany przez twórców gry oraz możliwość postawienia własnego serwera w sieci lokalnej. W trybie sieciowym możemy korzystać z chata oraz tworzyć pokoje, poza tym okna konfiguracji niczym nie różnią się od gry lokalnej. Na oficjalnym serwerze gry często można spotkać Polaków.
W tym miejscu trzeba wspomnieć o jednym z większych mankamentów programu — sztuczna inteligencja sterująca komputerowym graczem jest niedoskonała. Zawodnicy drużyny sterowanej przez AI są często zbyt precyzyjni, a za to za mało inteligentni, co szczególnie uwidacznia się przy niestandardowych ustawieniach rozgrywki.
Odjechane tryby gry
Domyślne ustawienia Hedgewars nie są w stanie niczym zaskoczyć fanów Wormsów, jednak gra oferuje wiele opcji konfiguracyjnych oraz niestandardowych trybów gry.
Jedną z bardziej popularnych form rozgrywek na oficjalnym serwerze jest tryb „highlander”, w którym każdy z jeży posiada niewielki arsenał broni, a skuteczne zabicie innego jeża (nawet własnej drużyny) powoduje przejęcie broni ofiary przez aktualnego zawodnika. Dlatego też w tym trybie często dochodzi do samobójstw lub zabójstw członków własnej drużyny. ;-)
Równie popularny online jest „balanced random weapon” — tryb, w którym w każdej turze gracz otrzymuje zupełnie inne trzy losowe bronie. W tym trybie zdecydowanie szczęście jest ważniejsze od doświadczenia gracza. Wszystko może się zdarzyć!
Niektóre tryby i ustawienia Hedgewars są tak nietypowe, że do ich zrozumienia trzeba zapoznać się z oficjalną dokumentacją na stronie internetowej projektu.
Bardzo nietypowy jest tryb „mutant”, w którym ostatnio unicestwiony jeż odradza się jako tytułowy mutant — posiada mocniejsze bronie i więcej punktów życia — natomiast pozostałe jeże muszą go zabić. Wygrywa ten jeż (bowiem w tym trybie drużyna składa się tylko z jednego jeża), który najmniej razy zostanie zabity, a najwięcej razy zabije mutanta.
Niektóre ustawienia Hedgewars są kompletnie odjechane! Na przykład w tzw. misji „knockball” gracze ustawieni są na przeciwko siebie na wąskich konstrukcjach i muszą się z nich spychać przy użyciu „kija bejsbolowego z piłeczką”. W innej misji — „basketball” — gracz musi potraktować jeże przeciwnika jak piłkę do koszykówki. ;-)
Architektura gry jest bardzo otwarta. Istnieje możliwość tworzenia własnych trybów gry w formie skryptów Lua. Można też tworzyć i instalować inne dodatki: niestandardowe głosy, dodatkowe motywy map, czapki dla jeży lub misje. Część dodatków można instalować z menu głównego gry, z wydzielonego ekranu „dodatki”. Wiele rozszerzeń znajdziemy też na oficjalnym forum projektu.
Możliwe problemy
Gra jest dostępna w języku polskim (czasami w interfejsie zdarzają się pojedyncze nieprzetłumaczone frazy). Od pewnego czasu preinstalowany jest również polski głos; w dwóch odmianach: standardowej i z „rosyjskim akcentem”.
Bardzo dokuczliwym problemem jest fakt, że aby grać w trybie sieciowym, wszyscy członkowie rozgrywki muszą mieć zainstalowaną grę w dokładnie tej samej wersji. W innym wypadku wspólna gra jest niemożliwa. Sprawia to, że po wydaniu nowej wersji przez pewien czas gracze online dzielą się na dwa obozy: ze starą wersją i z nową wersją. O ile na Windows aktualizacja jest standardowa, na Linuksach często w repozytoriach jeszcze długo po aktualizacji znajduje się starsza wersja gry — zwłaszcza w dystrybucjach takich jak Ubuntu.
Gra nie zawsze jest stabilna. Czasami, co przeszkadza zwłaszcza w trybie sieciowym, pojawiają się błędy, których jedynym skutecznym rozwiązaniem jest kompletny restart gry. Zdarza się też, że dochodzi do zawieszenia się aplikacji na przykład podczas rozpoczynania którejś z kolei rozgrywki. Niektóre komunikaty błędów zgłaszane przez grę nie zawsze są zrozumiale dla przeciętnego użytkownika.
Mimo niedoskonałości wyrażam podziw dla twórców gry, którzy po godzinach poświęcają swój czas na stworzenie gierki o naparzających się kolczastych stworkach. Zachęcam was do instalacji gry i do przeprowadzenia kilku rozgrywek w trybie online — na pewno polubicie Hedgewars!
Instalator gry jest dostępny do pobrania z oficjalnej witryny projektu hedgewars.org. Gra jest też dostępna w repozytoriach większości dystrybucji Linuksa.
Komentarze (1)
stała Czytelniczka
Witaj w klubie. Też nigdy mnie nie ciągnęło do gier, aczkolwiek pamiętam ten klasyk, jakim były Wormsy oraz Dyna Blaster :)
Dodaj komentarz